Thermal cover

 

Bir güvenlik özelliği olmasının yanı sıra, buharlaşma su ve havuz tüketilen toplam suyun% 50% 65 bir tasarruf elde eder. Bu nedenle, 8 x 4 m yüzme havuzu, termal kapağı da dahil olmak üzere yılda 30.000 lt su tasarruf eder.

 

Besides being a safety feature, it achieves a saving of 65% in evaporation water and 50% of the total water consumed by the pool. Therefore, including a thermal cover in a swimming pool of 8 x 4 m represents a saving of 30,000 litres of water a year.

 

 

 

LED lighting

LED aydınlatma, hizmet ömrü, bakım için ihtiyaç duymadan sonsuz sayıda renk ve kombinasyonları, geleneksel projektörler yanı sıra 100.000 saat ile karşılaştırıldığında dizileri ve enerji tüketiminde% 80 tasarruf garantileri sunar

This offers an endless number of combinations of colours and sequences and guarantees savings of 80% in energy consumption in comparison with conventional projectors, as well as 100,000 hours in service life without the need for maintenance

          

Dual-speed pump

The correct use of this pump leads to energy savings of 65%, lower noise levels and better filtration quality. Furthermore, it has a longer service life than single-speed pumps.

 

Bu pompanın doğru kullanımı% 65 enerji tasarrufu, düşük gürültü seviyesi ve daha iyi bir filtrasyon kalitesi sağlar. Ayrıca,normal pompalara oranla daha uzun bir servis ömrü vardır.

This provides a saving of 50% in water consumption for the filter-wash process and a 14% saving in total water consumption. Consequently, including a HydroSpin cyclone pre-filter in the swimming pool of 8 x 4 m represents a saving of 8500 litres of water a year in the filter-wash process alone.

 

Bu filtre ,yıkama işlemi için su tüketiminde% 50 tasarruf ve toplam su tüketiminde% 14 tasarruf sağlar. Sonuç olarak, dahil olmak üzere bir HydroSpin 8 x 4 m yüzme havuzu ön filtre yıkama sürecinde bir yılda 8500 litre su tasarruf eder.

 

 

 

 

 

 

Salt electrolysis unit

 

The salt turns into chlorine when it comes into contact with the water using a simple electrolysis process that then operates inversely to recycle the chlorine into salt again. The swimming pool water is disinfected naturally without the need for storing chemical products. It saves on refill water, avoids skin irritation and reduces the smell of chlorine.

 

Tersten çalışan basit bir elektroliz işlemi kullanarak su ile temas ettiğinde Tuz elektroliz ünitesinden  klora dönüşür. Yüzme havuzu suyunun ,kimyasal ürünlerin depolanması için gerek kalmadan doğal olarak dezenfekte edilmektedir. Bu sistem su tasarrufu sağlar, cilt tahrişini önler ve klor kokusunu azaltır.